فویل آلومینیوم را برای حفاظت از سیم و کابل در برابر اختلال‌های الکترومغناطیسی و الکترواستاتیکی در صنایع سیم و کابل، استفاده می کنند.

بخش قابل توجهی از فویل‌های آلومینیومی (حدود 39 درصد مصرف فویل آلومینیوم در صنایع مختلف) در صنایع الکتریکی به مصرف می‌رسد. این مصارف شامل ساخت انواع کابل‌های الکتریکی، مخابراتی و استفاده از آن در مدارهای الکتریکی، به عنوان رسانا است. از فویل آلومینیوم در ساخت سیم و کابل، در بخش لایه محافظ کابل‌ها استفاده می‌کنند.

 مهم‌ترین دلیل استفاده از چنین لایه‌های محافظی؛
محافظت کابل در برابر اختلال‌های الکترومغناطیسی و همچنین اختلال‌های الکترواستاتیکی می‌باشد.
فویل آلومینیوم در کابل‌های مخابراتی برای به حداقل رساندن اختلال‌های الکترومغناطیسی و در کابل‌های فشار قوی برای جلوگیری از اختلال‌های الکترواستاتیک مورد بهره قرار میگیرند.
اختلال‌های ناشی از جریانات الکتریکی سایر کابل‌ها، می‌تواند بر کابل های دیگر تأثیر گذاشته و در انتقال داده‌های آن اختلال ایجاد کند.
در صورتی که محیط مورد استفاده برای کابل، محیطی با امواج دارای فرکانس بالا باشد، استفاده از لایه‌ محافظی مانند فویل آلومینیوم، بیشتر توصیه میگردد. در حالی که اگر فرکانس این امواج پایین باشد، می‌‌توان از کابل‌هایی با لایه محافظتی تارهای فلزی بافته شده استفاده نمود. البته انتخاب نوع لایه‌های محافظتی، علاوه بر میزان فرکانس محیط اطراف، تا حدی به نوع مصرف کابل نیز بستگی دارد. به‌طور مثال اگر انعطاف‌پذیری بیشتری از کابل انتظار برود، استفاده از فویل آلومینیوم توصیه می‌گردد.

در مورد اختلال‌های الکترواستاتیک در کابل‌های فشار قوی که در تماس با محیط اطراف هستند، این قضیه حایز اهمیت می‌شود. چرا که در چنین حالتی اگر از کابلی بدون چنین لایه‌های محافظتی استفاده شود، میدان الکترواستاتیک قوی ایجاد شده در اطراف کابل می‌تواند باعث یونیزه شدن مواد در اطراف آن شده و متعاقباً باعث تخلیه الکتریکی بار از کابل می‌گردد. در چنین حالتی، به‌تدریج لایه عایق پلیمری کابل از بین می‌رود که خود می‌تواند خطرات بزرگ دیگری، از جمله شوک الکتریکی را برای جانداران و محیط اطراف آن ایجاد نماید.

 از فویل آلومینیوم، علاوه بر کابل‌های الکتریکی در کابل‌های ساخته شده با الیاف نوری نیز استفاده می‌شود. که علاوه بر رسانایی الکتریکی کابل، به انعکاس نور از الیاف نیز کمک می‌کند. همچنین یکی دیگر از فواید استفاده از فویل‌های آلومینیومی افزایش طول عمر کابل، محافظت از خوردگی و مقاومت در برابر رطوبت و حتی عایق‌بندی نسبی آن نسبت به حرارت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *