فویل آلومینیوم زمانی یک فلز گران‌بها و حتی ارزشمندتر از طلا به حساب می‌آمد و امروزه در صنعت نقش به سزایی را ایفا میکند.
“فردریش وهلر” شیمیدان آلمانی، در سال ۱۸۲۷ برای نخستین بار عنصر آلومینیوم را در آزمایشگاه تهیه کرد اما این فلز دو سال پیشتر به‌ وسیله “هانس کریستین اورستد” شیمیدان و فیزیکدان دانمارکی بدست آمد. این اورستد بود که برای اولین بار توانست آلومینیوم خالص را از آلومینیم کلرید استخراج کند. در ابتدا که این فلز کشف شد، جدا کردن آن از سنگ ها بسیار مشکل بود و چون آلومینیوم موجود در طبیعت به صورت ترکیبی یافت می شود، از نظر استخراج و به کار گیری مشکل ترین فلز به شمار می آمد. در روم و یونان باستان این فلز را به‌ عنوان تثبیت کننده رنگ در رنگرزی و نیز به‌عنوان بند‌آورنده خون زخم‌ها بکار می‌بردند و هنوز هم به‌عنوان داروی بند آورنده خون مورد استفاده قرار میگیرد. در سال ۱۷۶۱، “ویتون دموروو” پیشنهاد کرد تا alum را آلومین (alumin) بنامند.

آلومینیوم برای مدتی ارزشمند تر از فلز طلا تلقی می شد اما بعد از ابداع یک روش آسان برای استخراج آن در سال ۱۸۸۹، قیمت آن رو به کاهش گذاشت و سقوط کرد. تهیه مجدد این فلز از قطعات اسقاط (از طریق سیستم بازیافت) بخش مهمی از صنعت آلومینیوم را در برگرفت.شایان ذکر است که بازیافت آلومینیوم پدیده ی نوظهوری نیست، بلکه از قرن نوزدهم این امر با روش رایجی صورت می گرفت. با این همه تا اواخر دهه شصت، تا زمانی که بازیافت قوطی‌های آلومینیومی مورد توجه قرار نگرفته بود، امر بازیافت منفعت چشمگیری را به دنبال نداشت. منابع بازیافت آلومینیوم عبارتند از: اتومبیل‌ها، پنجره‌ها، درها، لوازم منزل، کانتینرها و سایر محصولات.

آلومینیوم، عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی دارای علامت Al و عدد اتمی ۱۳ می‌باشد. آلومینیوم که عنصری نقره‌ای و انعطاف‌پذیر است، عمدتا به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت می‌شود و از نظر مقاومتی که در برابر اکسیداسیون دارد و همچنین وزن و قدرت آن، قابل توجه‌ است. آلومینیوم در صنعت برای تولید میلیون‌ها محصول مختلف به‌کار می‌رود و در جهان اقتصاد، عنصر بسیار ارزشمندی محسوب می گردد.

اجزای سازه‌هایی که از آلومینیوم ساخته می‌شوند،نقش حائز اهمیتی را در صنعت هوانوردی و سایر مراحل حمل‌ونقل ایفا می نمایند. همچنین در سازه‌هایی که در آن‌ها وزن پایداری و مقاومت لازم جزء موارد لاینفک هستند، اهمیت وجود این عنصر بسیار ملموس است.

نرمی و سبکی و در عین حال میزان مقاوت بالا را می توان از ویژگی های بارز فلز آلومینیوم برشمرد. این فلز با ظاهری نقره‌ای – خاکستری مات و لایه نازک اکسایش که در اثر برخورد با هوا در سطح آن تشکیل می‌شود، از زنگ خوردگی بیشتر جلوگیری می‌کند. وزن آلومینیوم تقریبأ یک سوم فولاد یا مس است.ِ به‌علاوه، این عنصر غیر مغناطیسی، بدون جرقه،دومین فلز چکش‌خوار و ششمین فلز انعطاف‌پذیر است و به راحتی مورد خمیدگی قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *